Evlerde yapılacak olan değişikliklerde en çok tercih edilen uygulamalar doğal taşlar kullanılarak yapılan tasarımlardır. Genel olarak uygulama yapılan alanlar iç duvar taş tasarımları, banyo – mutfak taş doğal taş tasarımları, tezgah ve lavabo uygulamaları, mermer basamak uygulamaları, TV ünite arkası taş tasarımlar, şömine uygulamaları, yer kaplamaları, dış dekorasyon cephe taş kaplama tasarımları olarak sınıflandırılabilir.

Ev dekorasyonlarında kullanılan taşlar ise mermer, kayrak ve dekoratif tuğla taşlarıdır. Bu taşların biçimlendirilmesi ve ustalar tarafından, değişiklik yapılacak olan alana uygulanması gerekmektedir. Dekoratif tuğlalar, mermer mozaikler, patlatma mermerler, set döşeme ürünleri ve dekoratif taşlar ise en çok tercihe dilen ev dekorasyon ürünleridir. Şimdi dilerseniz evleri bölüm bölüm ayırarak hangi taşlar ve ürünlerin kullanılabileceğini anlatalım.

A. Mutfakta Kullanılan Doğal Taş Tasarımları

Mermer Mutfak Tezgahı

Mermer Mutfak Tezgahı

Bayanların vazgeçilemez alanlarının başında mutfaklar gelir. Mutfak dekorasyonlarında ise en çok tasarım yapılan alanlar tezgah, duvar ve yerdir. Duvarlarda fileli mermer mozaik ürünleri, yerlerde mermer taşı döşemeleri ve yine tezgahlarda da mermer taşı ile yapılan özel tasarımlar ön plana çıkmaktadır.

Özellikle tezgahların mermer olmaması, hem tezgahın temizlenmesinde sıkıntı yaratmakta hem de ömrünün çok kısa olmasına sebep olmaktadır. Duvarlard kullanılan filesiz mermer mozaik ve patlatma mermer ürünleri daha estetik ve görünüm açısından daha güzel bir tasarıma sahip olunmasını sağlamaktadır. Yer uygulamalarında fayans yerine mermer kullanılması ise fayans çatlamaları sonucu kötü görüntülerin önüne geçilmesine ve aynı zamanda temizliğinin kolay yapılmasında büyük rol oynamaktadır.

Kısacası özetlemek gerekirse, doğal taşlar kullanılarak, mutfakların görsel açıdan daha etkileyici ve daha dayanıklı bir yapıya sahip olması sağlanabilmektedir.

B. Banyoda Kullanılan Doğal Taş Tasarımları

Mermer Banyo Küvet Tasarımı

Mermer Banyo Küvet Tasarımı

Banyolarda kullanılan doğal taş ürünü ise genellikle mermerdir. Suya karşı dayanıklı olması ve bir banyoyu banyo yapa bütün niteliklere sahip olmasından dolayı bu taş kullanılır. Mermer banyo tezgahları, mermer duşakabin, mermer klozet, mermer taşları ile kaplanmış lavabo, mermer duvar taş kaplama yani kısaca özetlemek gerekirse bir banyonun her alanında mermer taşına yer verilebilmektedir.

Doğaltaş Dizayn tarafından mermer taşı kullanılarak yapılmış olan uygulamaları ↪ Mermer Banyo Uygulamaları sayfamız aracılığı ile inceleyebilirsiniz. 24 tane farklı alanda yapılmış uygulama tasarımına yer verilmiştir. Tabi ki mermerin işlenebilme özelliği ve ürün çeşitliliği sayesinde hayal ettiğiniz uygulamayı banyonuzda görme şansınız bulunmaktadır.

Doğal Taş Dizayn tarafından hazırlanmış olan ürün katalogları ile istediğiniz ürünü seçebilir ve uygulamasını uzman ustalar, mimarlar ve inşaat mühendisleri aracılığı ile yaptırabilirsiniz.

C. Oturma Odasında Kullanılan Doğal Taş Tasarımları

Mermer Yer Tasarımı

Mermer Yer Tasarımı

Oturma odalarında en çok kullanılan doğal taş ürünü mermerdir. Özellikle fileli ve filesiz patlatma mermer ürünleri ile profesyonel duvar taş kaplama ve tv ünite arkası taş kaplama tasarımları yapılabilmektedir. Tercihe bağlı olarak yerlerde de düz mermer kaplama tasarımları kullanılabilir.

İsteğe bağlı olarak odanın bir kısmında duvar kaplama çalışmaları da yapılabilmektedir. Mesela filesiz patlatma mermer ürünleri ya da dekoratif tuğla ürünleri ile duvarlar kaplanabilir.

Bütün bu uygulamaların yanı sıra büyük olan oturma odalarına kullanılmak üzere ya da süs amaçlı şömine tasarımları yapılabilir. Şömine yapımında mermer taşının yanı sıra kayrak taşına da yer verilebilmektedir.

 D. Mermer Merdiven Uygulamaları

Eviniz villa, dubleks, tripleks ya da kendi içinde merdiven barındıran bir daire ise, merdiven basamaklarını mermer taşı ile muhteşem bir tasarıma dönüşmelerini sağlayabilirsiniz. Özellikle ahşap görünümlü mermer basamaklar, tek ve farklı renklerde mermer merdiven tasarımları ve fileli mermer mozaikler ile yapılan tasarımlar en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

E. Ev Dışı Dekorasyonlarda Kullanılan Doğal Taş Tasarımları

Filesiz Patlatma Mermer Tasarımı

Filesiz Patlatma Mermer Tasarımı

Sadece evinizin içinde değil aynı zamanda dış cephe tasarımlarında ve bahçe peyzaj – dekorasyon çalışmalarında da doğal taşlar aşırı sıklıkta kullanılmaktadırlar. Özellikle mermer, kayrak ve dekoratif taş uygulamaları en çok tercih edilen taşlar arasındadır. Dış cephe dekorasyon tasarımlarında fileli – filesiz patlatma mermerler, ebatlı kayrak taşlar, mermer söveler (düz tek renk mermerler) ve daha nice doğal taş ile profesyonel kaplamalar yapılabilmektedir.

Yine bahçe duvarlarında yukarıda anlatılan doğal taşlar kullanılabilir. Bahçe peyzaj düzenlemelerinde ise doğal taşlardan yapılmış yollar, süs havuzları, şelale uygulamaları ve dekoratif taşlardan oluşan özel tasarımlar yapılabilmektedir.

Anlatılan her uygulamada kullanılan doğal taşları İstanbul’da bulunan merkez ofisimizde görebilirsiniz. Atlas Caddesi No:2/A Çavuşbaşı BEYKOZ / İSTANBUL adresimizi ziyaret ederek ya da +90 216 479 71 74 numaralı telefonumuz üzerinden detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Doğaltaş Dizayn Tarafından Yapılan Doğal Taş Uygulamaları

Doğaltaş Dizayn bugüne kadar birbirinden farklı binlerce doğal taş uygulamasına imzasını atmıştır. Bu makalemiz aracılığı ile yazamadığımız bütün diğer uygulamalarımızı üst menüde bulunan Uygulamalar alanının alt kısmında çıkacak olan mermer uygulamaları, kayrak uygulamaları, dekoratif taş uygulamaları, barbekü ve şömine uygulamaları, süs havuzu ve şelale uygulamaları alanlarına tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Doğaltaş Dizayn, ev dekorasyonlarında taşın sanata dönüştüğü yerdesiniz!